Mladý vzhled a péče. Proč je potřeba hydratovat pokožku?

bubb

 

Ve vaší kosmetické výbavě možná nemáte mastný, ochranný nebo krém proti vráskám, ale rozhodně vždy tam máte hydratační krém. A to je zcela správně, protože hydratace je základem pro to, aby vaše pleť vypadala mladě. A to bez ohledu na věk.

 

Proč potřebuje pokožka hydrataci?

Kožní buňky obsahují až 30% vody uložené v celém lidském těle. Pro jejich správnou funkci je rozhodující voda. Úroveň hydratace ovlivňuje vlastnosti pokožky. Pokud je dostatek vody, kůže zůstává pružná, pevná, elastická a udržuje mladistvý vzhled. Nedostatek vody narušuje regenerační procesy, pokožka ztrácí pevnost a pružnost a v důsledku toho se objevují vrásky. Jedním slovem - kůže začíná stárnout. Ale stárnutí není jediný proces, který začíná, když je na pokožce nedostatek vody.

Pravděpodobně jste už slyšeli o hydro lipidovém plášti, který je vnější vrstvou pokrývající pokožku. Nedostatek vody způsobí, že plášť ztratí svoji těsnost. Aby se vyplnily výsledné mezery, je voda odebrána z hlubších vrstev kůže. Voda, která migruje do hydro lipidového pláště, by jinak byla „použita" mimo jiné pro tvorbu kolagenu a elastinových vláken, zodpovědných  za pružnost a správné napětí pleti. To je důvod, proč je tak důležité poskytnout pokožce dostatečnou hydrataci, která umožňuje těsnost hydro lipidového povlaku pro ochranu epidermis. Teprve poté voda vázaná v hlubších vrstvách kůže plní úkoly, které jí byly svěřeny, místo záchrany epidermis.

Jaké faktory způsobují suchou pokožku?

Bohužel, tím co nejvíce vysušuje pokožku, je ... plynutí času. Již po 25 letech se zpomalují regenerační procesy v epidermis, elastinová vlákna ztrácí svoji pružnost. Produkce kolagenu a kyseliny hyaluronové, která váže vodu v pokožce, se postupně snižuje. Kůže se stává méně elastickou a voda se snadněji odpařuje. S věkem má pokožka věčný nedostatek vody, což má za následek ztrátu pevnosti. A pokud kůže není pevná, objeví se na ní vrásky.

K suchosti pokožky přispívají také vnější faktory, jako je vítr, slunce, mráz, nízká vlhkost ve vytápěných nebo klimatizovaných místnostech. Nedostatečná spotřeba vody má také vliv na vysušování pokožky. Proto je tak důležité pít nejméně 1,5 litru vody denně (a pokud sportujete, dokonce 3 litry). Kůže navíc vyschne v důsledku pití alkoholu nebo kouření cigaret. I když jste schopni regulovat množství spotřebovaných tekutin nebo se vzdát alkoholu a cigaret, bude pro vás obtížné chránit pokožku před vnějšími faktory nebo časem. Proto je tak důležité systematické zvlhčování, čili aktivně pokožku podporovat.

Jak používat hydratační přípravky?

Především pravidelně. Bez ohledu na to, kolik je vám let, aplikujte hydratační přípravek nejméně dvakrát denně - ráno a večer. Pokud ale během dne pocítíte napětí pokožky (což se pravděpodobně stává docela často, pokud pracujete ve klimatizovaných nebo vytápěných místnostech), znovu si naneste hydratační přípravek na pokožku. Naneste přípravek v tenké vrstvě. Nejde o to, aby se aplikovalo hodně krému najednou, ale aby se hydratace opakovala pokaždé, když kůže vyšle signál, že úroveň vlhkosti je nedostatečná.

Hydratace nezačíná krémem – již ve fázi mytí pokožky můžete rezignovat z použití vysušujících přípravků. Místo mýdel je lepší použít jemné mycí gely a po omytí obličeje gelem a opláchnutí vodou jej otřete zvlhčujícím tonikem. Můžete také zcela přestat mýt obličej vodou - která v mnoha případech také vysušuje a dráždí epidermis – a nahradit ji micelární vodou. Micelární voda má nejen čisticí vlastnosti, ale také zvlhčující a zklidňující účinek.

 

Kůže potřebuje hydrataci v každé fázi vašeho života. Čím dříve se o to budete řádně starat, tím déle si budete užívat krásnou pleť a i první vrásky se objeví později. Pamatujte, že je těžké se jich zbavit - je mnohem snazší zabránit jejich výskytu.

5651_aa-hydro-algae-blue-multi-hydration-skin-tone-kartonik5648_aa-hydro-algae-pink-multi-hydration-matte-effect-kartonik5642_aa-hydro-algae-refreshing-tonic5639_aa-hydro-algae-cleansing-gel-tube