Intimní hygiena - vybírejte svědomitě

bcgr_intymna_02 (2)_mm 

 

Na správnou péči o intimní oblast má vliv mnoho faktorů. Není to tak snadné, jak se zdá, neboť často máme problém vybrat vhodný přípravek, uzpůsobený našim potřebám.

Výrobků dostupných v drogeriích a lékárnách je velmi mnoho - nabídka je široká - jak tedy vybrat nejlepší a čemu věnovat pozornost při nákupu přípravku pro intimní hygienu?

InTIMNÍ HYGIENA  - OBYČEJNÁ VODA, MÝDLO NEBO SPECIÁLNÍ KOSMETIKA?

Abychom našli odpověď na tuto otázku, musíme se podívat na naši filozofii. Aby byla pokožka zdravá a v dobré kondici, nesmí být narušena její rovnováha. Klíčovým ukazatelem je tak zvaná acidobazická rovnováha, čili reakce pH - je to míra kyselosti vodných roztoků.

V naší kůži se jí nachází velké množství, a tedy i kůže má v určitých oblastech charakteristické pH. 

pH se uvádí na stupnici od 0 do 14. Hodnota pH = 7 je neutrální, pH pod 7 je kyselé, nad 7 zásadité.

pH pokožky se pohybuje v rozmezí 4,5 až 6, v závislosti na místě, vlastnostech - obecně lze říci, že je hodnoceno jako mírně kyselé. 

Hygiena intimních oblastí je mimořádně důležitá s ohledem na citlivost a jemnost těchto tělesných partií. Prostředí intimních oblastí se - díky přítomnosti baterií Lactobacillus, produkujících kyselinu mléčnou - vyznačuje kyselou reakcí mezi 3,8 a 4,5.

Pokud je narušena rovnováha kyselého prostředí intimních partií, objevují se infekce, svědění, zarudnutí, pálení, nepříjemný zápach.
Běžná voda není schopna osvěžit intimní partie v dostatečné míře, je pH neutrální, neošetřuje.

Mýdla jsou nejhorší volbou v oblasti intimní hygieny - nejen, že neposilují přirozenou ochrannou bariéru, ale narušují acidobazickou rovnováhu - jsou zásaditá.

Mohou přispívat ke zhoršení funkce pozitivní mikroflóry a současně přispívat k množení patologické mikroflóy (nebo dokonce kvasinek)

pro intimní hygienu je tedy třeba vybírat výrobky, které: 

  • nenarušují přirozené pH - mají kyselou reakci, 
  • obsahují kyselinu mléčnou, posilují přirozenou mikroflóru,
  • jemně myjí,
  • mají zklidňující účinek,
  • ošetřují pokožku intimních partií - hydratují,
  • obsahují látky podporující prevenci infekcí - jako přírodní extrakty, bylinné výtažky: měsíček lékařský, mateřídouška nebo klikva.


Moderní přípravky pro intimní hygienu poskytují pocit komfortu a svěžesti, zajišťují udržení přirozeného prostředí v intimních partiích, nedráždí, chrání proti infekcím a podporují léčbu gynekologických obtíží.