Citlivá pleť - péče od A do Z

clanek_proyenz_01_2020_shutterstock_297804983Citlivá pleť je jedním z nejnáročnějších typů pokožky. Velmi často se u ní vyskytují alergické reakce. Osoby s citlivou pletí téměř okamžitě reagují na velmi vysoké a nízké teploty. Nejčastěji vzniká zarudnutí, pálení, štípání a nepříjemné svědění. Citlivá pleť vylučuje z péče téměř veškerou parfémovanou kosmetiku.

Citlivá pleť není nemoc. Je to typ pleti, který se vyznačuje vznikem zarudnutí, pocitu stažení nebo odlupování. Není třeba dodávat, že neustále nezdravě vypadající pleť může značně snížit naše sebevědomí a celkové rozpoložení.

Citlivá pleť se značně častěji objevuje u žen než u mužů, lze ji získat nebo zdědit. Velmi často doprovází alergickou, suchou a kapilární pleť.

Nositelek citlivé kůže stále přibývá – současně se odhaduje, že je to již více než polovina populace. To vše kvůli znečištěnému prostředí a také nevhodné péči, neuzpůsobené věku a typu pleti. Ke vzniku citlivé pleti vede stres, sluneční záření, solárium, přehřátí a suchost vzduchu v místnostech.

Je třeba zdůraznit, že nejen toxiny mají negativní vliv na kůži. Přispívá k tomu také prach, nedostatek pohybu, nezdravá strava, konzumace příliš malého množství vody a také působení umělých vláken na kůži. To vše má vliv na dehydrataci kůže a narušení ochranné vrstvy pokožky, což v důsledku vede k citlivosti.

Citlivá pleť velmi rychle stárne. Ztrácí kyselinu hyaluronovou, je suchá. Elastická vlákna degradují a množství kolagenu drasticky klesá.

charakteristika

S ohledem na komplikovanost procesu diagnostiky typu pleti by ji měl provádět odborník - kosmetolog nebo dermatolog. 

Správné určení typu pleti pomůže při volbě pečujících přípravků, díky kterým se problém zmírní a nebude se prohlubovat.

Nemá také ráda prudké změny teplot, proto by měl v zimním období přechod do vytopené místnosti probíhat pomalu. Podobně v létě - vstup do klimatizované kanceláře nebo obchodu by měl probíhat beze spěchu.

Citlivá pleť reaguje téměř na všechny vnější vlivy zarudnutím, které může být doprovázeno pálením, svěděním nebo štípáním.

jak ji poznat?

Citlivá pleť je velmi často zarudlá, suchá, loupe se, navíc ji doprovází pocit svědění, stažení, mravenčení, pálení a dokonce píchání. Tyto pocity budou jednoznačně silnější, pokud je způsobena onemocněním (např. atopický ekzém). Reaguje nejen na nevhodnou kosmetiku, ale také na stres, ostrá a horká jídla, atmosférické podmínky a alkohol.

V případě citlivé pleti je vhodné navštívit specialistu, který určí typ pleti a navrhne vhodnou péči.

Drsná a dehydratovaná pleť je rozhodně více náchylná ke vzniku citlivé pleti. Pak za tento stav nese odpovědnost nesprávná funkce vnitřních vrstev kůže.

jak rozlišit citlivou a alergickou pleť?

Citlivá pleť reaguje na dráždivé podněty okamžitě. Alergická pleť se zpožděním. Alergická reakce se může objevit až 72 hodin po použití přípravku. Citlivá pleť navíc není považována za onemocnění, je to pouze pleť se sklonem k přecitlivělosti. Zcela jinak vypadá situace v případě alergické kůže. Je to onemocnění vznikající v důsledku nedostatečné odolnosti celého organismu.

Změny kůže v podobě vyrážky nebo zarudnutí může způsobit nejen kosmetika, ale také strava, roztoči, prach nebo srst. Je to jeden z mála typů pleti, které nereagují dobře na přípravky obsahující přírodní složky.

Kvůli opožděné reakci kůže je často obtížné najít alergen odpovědný za tento stav věci. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje aplikaci farmakologické terapie.

Citlivá pleť neznamená alergickou pleť.

jak vzniká?

Vznik citlivé pleti může způsobit nevhodná péče. Pokud je kůže permanentně vystavena dráždivým faktorům a používání kosmetiky, která není vhodná pro daný typ pleti, dříve či později zareaguje přecitlivělostí. Pokožka se přestává bránit a zvyšuje se propustnost kožní bariéry. Vede to k pronikání nežádoucích látek do kůže, to v důsledku způsobuje vznik zánětlivého stavu.

Citlivá pleť vzniká v důsledku

 • permanentního poškozování ochranné bariéry pokožky
 • cévních problémů
 • genetické výbavy
 • nevhodně zvolené kosmetiky
 • vystavení pleti přímému účinku chemických látek.

 

Negativní vliv na citlivou pleť mají také některé potraviny:

 • tein
 • kofein,
 • alkohol,
 • kořenící směsi,
 • ostré koření,
 • horké polévky a nápoje.

péče o citlivou pleť

Nevhodná péče vede k mnoha poruchám funkce kůže. Některé následky chyb s námi zůstávají do konce života.

Citlivá pleť vyžaduje používání vhodné kosmetiky. Parfémované a barvené přípravky velmi často způsobují její podráždění. Negativně její stav ovlivňují také přípravky obsahující kyseliny, alkohol a retinol. Aby nedošlo k alergickým reakcím, je vhodné používat kosmetiku určenou pro citlivou pleť.

Přípravky pro citlivou pleť jsou bez parfemace a neobsahují umělá barviva. Tento druh pleti vyžaduje speciální péči, proto je nutné každý den zajistit důkladné odlíčení večer, používání mastných krémů v zimě a balzámů s co nejvyšším filtrem během slunečných dní. Avšak mnoho kosmetických přípravků s UV filtry má dráždivé účinky, kterým by se měly nositelky citlivé pleti vyhnout. V tomto případě je vhodné používat přírodní filtry.

Při péči o citlivou pleť je nutné dávat pozor – nedoporučují se používat běžné gely, mýdla a pleť třít. Je vhodné omezit používání kohoutkové vody přímo na kůži obličeje. Lze ji nahradit minerální vodou. K sušení kůže používat měkké ručníky.

Pokud je citlivá pleť výjimečně vysušená a stažená, je bezpodmínečně nutné ji hydratovat. V tomto případě méně znamená více - čím méně složek v krému, tím menší pravděpodobnost, že vyvolá při používání alergickou reakci. Používané přípravky by měly mít ochranný a zklidňující účinek.

Pravidelné používání kosmetiky určené pro citlivou pleť účinně chrání pokožku proti ztrátě vody, pomáhá obnovovat ochrannou bariéru a zmírňuje vzniklé podráždění.

Citlivá pleť netoleruje silné peelingy, proto se k jejímu jemnému čištění nejlépe hodí enzymatické peelingy.

Nositelky citlivé pleti by se měly bezpodmínečně vyhýbat silně pěnivým přípravkům. K čištění pleti je nutné volit jemná mléka  a micelární vody, určené k péči o citlivou pleť.

Kosmetika pro citlivou pleť je obvykle hypoalergenní, působí jemně a zklidňuje, má také neutrální pH.

V případě citlivé pleti je důležitý minimalismus, proto není vhodné používat mnoho kosmetických přípravků současně a často je měnit. Není také vhodné používat vzorky.

čemu by se měly vyhnout pokud máte citlivou pleť?

Nositelky citlivé pleti by se měly vyhnout konzumaci horkých nápojů, alkoholu a ostrých jídel. Není vhodné také kouření, používání sauny, mytí obličeje a koupel v horké vodě. Sluneční záření a mechanické peelingy jsou také na černé listině.

Při každodenní péči o citlivou pleť je bezpodmínečně nutné se vyhnout:

 • tření kůže ručníkem,
 • používání kosmetiky se silným složením,
 • nanášení několika krémů současně,
 • časté změně používaných přípravků,
 • nanášení nové kosmetiky na podrážděnou pleť,
 • používání bylinných přípravků.

závěrem...

O pleť je třeba pečovat již od mládí. Bezpodmínečně dodržovat péči, aby nedošlo ke zničení ochranné vrstvy pokožky. Věnovat zvláštní pozornost volbě vhodné kosmetiky pro daný typ pleti, zdravě se stravovat a zajistit pravidelnou fyzickou aktivitu. Nezapomínat na hydrataci kůže jak zevnitř, tak zvenku. Obrovský význam mají nápoje, které konzumujeme během dne. Káva, čaj a barevné nápoje nehydratují, zato usnadňují vyplavování stopových prvků z organismu, což má negativní vliv na stav pokožky.